Ana Sayfa   |   Forum   |   Foto Galeri   |   Üyelik   |   Ziyaretçi Defteri                                                           Copyright © 2009 Mehmet OKUYAN [Muçoversal Design Center]
Dost Siteler

   Erenler Vadisi            Melyatderesi.com             Radyo Firari Fm             Çınartepe Köyü            Yavuzlar Köyü             Zafer Köyü
Erenler Köyü ilk yıllarda göç  alan bir bölge olması ve yaylacıların geçiş istikametlerinde olduğundan farklı kültürlerin etkilerine maruz kalmıştır. Köyümüzde Horum ve Hemşin kültürü birlikte görülür. Özellikle yaylacılık yapan mahallelerde Hemşin Kültürü görülürken, köyün yerleşik yaşam biçimini benimsemiş olan halkında ise Horum kültürü görülür.

Günlük yaşamda kültür farklılığı çok belirgin değildir. Çünkü yıllardır bir arada yaşamış olan köylü zamanla ortak bir kültür üretmiş, yıllarca bir sorun çıkmadan birlikte yaşamışlardır. Karadeniz insanı yapı olarak dağınık, biribirinden uzak yerleşimi tercih etse de, halk birbiriyle uyum içinde, vatanına, toprağına baglı bireyler yetiştirmektedir.
Köyümüzde düğünlerin aşçısı Çeçevali Nine'dir. Eskiden yapılan köy düğünlerinde sarma, baklava gibi yiyecekler ikram edilirdi. Bunun için Çeçevali Nine baş aşçı olarak davet edilir, düğüne gelenlere hiçbir zaman unutamayacakları o meşhur sarmalardan (yanında yoğurt), ardından 40 kat yufkayla yapılmış baklavalardan ikram edilirdi. Yemeğe ilk önce büyükler oturur, köyün çocuklları dışarda sabırsızlıkla sıranın kendilerine gelmesi için beklerlerdi. O zamanlarda yenilen sarmaların, baklavaların tadı şu anda hiç bir yerde bulunamıyor. Korkoti sarmasının ne olduğunu bilmeyen bir nesil yetişiyor maalesef.

Köyümüzde eskiden evlerde yapılan köy düğünleri yerini şehir merkezlerinde yapılan salon düğünlerine bırakmıştır
Dügnlerde silah atma ve horon vazgeçilmezlerdendir. Son yıllarda yapılan dügünlerde silahlar yerlerini torpil, maytap, havai fisek gibi zamane patlayıcılarına bırakmıstır.
Köyde kadınlar genellikle keşan ile dolaşırlar. Erkekler ise yöreye uygun kıyafetlerden ziyade günlük kıyafetleri tercih ederler. Eskiden kullanılan mika, lastik gibi giyim eşyaları yerini ayakkabıya bırakmıştır.


Köyde en çok yenilen yemek kara lahana yemeği ve sarmadır. Özellikle kışın karın da düşmesiyle ayrı bir tad alan lahanalar içyağı ile pişirilip afiyetle yenir. Mısır ekmeği ve yoğurt lahananın ayrılmaz eşleridir


     Fotoğraflar

        Derneğimiz

       Üye Ol

      letişim

     Ziyaretçi Defteri

               Forum

     Ana Sayfa
www.venekdere.net
Çayeli Erenler Köyü Resmi Web Sayfası