Ana Sayfa   |   Forum   |   Foto Galeri   |   Üyelik   |   Ziyaretçi Defteri                                                           Copyright © 2009 Mehmet OKUYAN [Muçoversal Design Center]
Dost Siteler

   Erenler Vadisi            Melyatderesi.com             Radyo Firari Fm             Çınartepe Köyü            Yavuzlar Köyü             Zafer Köyü
Geçmişi 1800'lü yıllara kadar giden köyümüzde yerleşik hayat Büyükköy'den Mehmet isminde birinin gelmesiyle baslar. Köyün ismi ilk önce Virandere daha sonra Venekdere, son olarak da şu an kullanılan ismi Ereneler olarak belirlenmiştir.

İlk yıllarda köyde yerleşim birkaç haneyle baslamış, yıllar geçtikçe nüfusun ve göçlerin de artmasıyla Erenler Köyü 300 hanelik merkezi bir muhtarlığa dönüşmüştür. 1950'li yıllara kadar köyümüz Pazar ilçesine bağlıyken, bu tarihten sonra Pazar ilçesinden ayrılıp Çayeli ilçesine bağlanmıstır. 1980 yılına kadar Yavuzlar Köyü, Çınartepe Köyü, Zafer Köyü Erenler Köyü'nün birer mahallesiyken bu yıldan sonra ayrılıp kendi muhtarlıklarını kurmuşlardır.
Köyümüzün 1965'lere kadar yolu yokken, bu tarihten sonra bazı köylülerin karşı çıkmasına rağmen, türlü zorluklara şu anki Çayeli'ne bağlanan yoluna kavuşmuştur. Zamanın verdiği cehaletle yol yapımına karşı olan ve destek veren vatandaşlar da yolun tamamlanamsıyla hep birlikte rahata kavuşmuştur. Çayeline 14 km uzakta olan köy yolu bugün itibariyle köy çıkışına kadara asfaltlanmıştır
Köyün kurulduğu ilk yıllarda insanlar geçim kaynağı olarak kendilerine ormancılık ve türevlerine seçmişlerdir. Daha sonraları tarımın, özellikle mısır ve çayın yöremizde ekilmeye başlanamsıyla köylüler tarıma yönelmiş, ve geçimlerini bu yoldan sağlamişlardır. Çayın ekilmeye başlandıgı yıllarda çaylar toplanıp en yakın 8-9 km aşağıda olan alımyerlerine götürülmekteydi. Ilerleyen yıllarda köyümüdze açılan alımyerleri ve çay makaslarının da kullanılmaya başlanamsıyla çay tarımı daha yaygın hale gelmiştir. Bugün itabariyle köyümüzde her mahallede alımyeri mevcuttur.
Ilk yıllarda köyde yapılan binaların tamamı, köyümüzün bir dağ köyü olması sebebiyle  tamamen ahşaptan yapılmaktaydı. Yıllar geçtikçe şartların da olgunlaşmasıyla köyde beton evler yapılmaya başlandı. Şu an yeni yapılan bütün evler betondan yapılmakdır. Fakat eskiden yapılan ahsap evler hala sağlam bir şekilde durmaktadır.
Ahşap olan köyün eski camisinde ise bakımsızlıktan ve yağan karların da etkisiyle belli bölgeleede çökmeler oluşmuş, daha sonra köylümüzün gayretiyle tamamen olmasa da önemli bir bölümü onarılmıştır.
Eskiden köylerde tahıl ürünlerini kurutmak ve kışlık yiyecekleri saklamak için serenderler yapılmaktaydı. Insanların kış aylarında şehir merkezlerine göç etmesiyle birlikte serenderlerin yapımı durmuş, hatta bazı mahallelerde bulunan serenderler başka köylere satılmıştır. Bugün itibariyle köyümüzde hala serenderler mevcutken, bunları inşaa edebilen ustalar ise bir bir yok olmaktadır. Köylerde nayla diye tabir edilen serenderler birer mimarlık harikası olarak köyümüzde ziyaretçileri beklemektedir.
Erenler Köyü'ne bağlı mahalleler;
Boğaz, Poncut, Karoğlu, Beşikçiler, Doyusuf, Hacıoğlu

Köyümüzün çevresindeki köyler;
Yavuzlar (Zoğopa), Zafer (Veiçor), Çıanrtepe (Sinor), Demirciler, Aşıklar (Arsevos)

Köyün etrafındaki dağlar;
Ceğalver, Kayadibi, Ardina Meşe, Huhut, Davali, Doyusufun Sırt

Köyde belli başlı kabile isimleri;
Cabirler, Muçolar, Karoğlu, Likoğlu, Keserimler, Beşikçiler, Pastırmalar, Doyusuf, Yayalar, Marabalar, Filoğlu, Korkmazlar, Güloğlu, Gilimorlar
Biyografi
Cabir OKUYAN
1904 yılında Çayeli Büyükköy doğumludur. Ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı 1930'lu yıllarda Erenler Köyü'ne gelir ve buraya yerleşir. 3 kez evlilik yapmıştır (Emine (Ö.T: 2002), Havva (Ö.T:1992), Gülsüm). Bu evliliklerinden 7 çocuğu ve çok sayıda torunu bulunmaktadır.
Muço Cabir köyde yıllarca muhtarlık yapmış, köyün bugünkü yolunun yapılmasında büyük emekleri geçmiştir. Yardımseverliği ve misafirperverliği  ölümü üzerinden yılar geçmesine rağmen, hafızalarda silinmemiştir.
Öğrenelim
Camilerimiz
Köyümüz Merkez Camisi, 1986 yılında inşaatı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Camimiz köy halkına ve civar köylülerimize aynı anda hizmet edebilecek kapasitededir. Köy camisinde kadrolu imam mevcut olup, lojman mevcuttur.

Caminn üst kısmı kurşun kaplama yapılmıştır. Merkez Camisi inşaa edilmeden önce kabristanlar bölgesindeki eski cami kullanılmaktaydı.

     Fotoğraflar

        Derneğimiz

       Üye Ol

      letişim

     Ziyaretçi Defteri

               Forum

     Ana Sayfa
www.venekdere.net
Çayeli Erenler Köyü Resmi Web Sayfası